Volgende stap naar aantrekkelijker hoofdwinkelcentrum in Barendrecht

25 June 2026, 18:12 uur
mainImage
Gemeente Barendrecht

De gemeente Barendrecht wil een volgende stap zetten in het toekomstbestendig maken van de Middenbaan. Acties zijn nodig op het gebied van winkelen, wonen, verblijf en ontmoeting om het hoofdwinkelcentrum van Barendrecht aantrekkelijker te maken. Ook de inrichting van de buitenruimte en het parkeren spelen een rol.

De raadscommissie Wonen en Werken bespreekt op 30 juni 2026 een notitie over de belangrijkste analyses, beleidskaders, ontwikkelingen en opgaven voor het centrumgebied. Ze zijn de basis voor de vervolgstappen. De gemeente wil in 2027 een ontwikkelkader vaststellen.

Met de komst van Stationstuinen groeit Barendrecht nog even door. Om geen koopkracht kwijt te raken aan buurgemeenten moeten de winkelvoorzieningen op orde blijven. De Middenbaan zal zich hierop moeten aanpassen, met behoud van de dorpse vriendelijkheid. Dat kan de gemeente niet zonder de ongeveer tachtig vastgoedeigenaren en de detailhandel in het gebied. Met hen is intussen een goede samenwerking ontstaan, die al nuttige input heeft opgeleverd voor het vervolg.

Aanvullend onderzoek

Daarnaast is nog veel aanvullend onderzoek nodig, onder meer op het gebied van parkeren, ruimte voor meer winkels, branchering, het combineren van functies en ruimtelijke ontwikkelmogelijkheden. Intussen kijkt de gemeente ook naar snel uitvoerbare maatregelen, zoals verbetering van routing, bewegwijzering en de herkenbaarheid van het centrumgebied voor bezoekers.

De Middenbaan en omgeving functioneert goed als lokaal voorzieningengebied. Het aanbod is relatief compleet, de leegstand is laag en het centrum wordt veel bezocht door inwoners. Bezoekers kiezen het centrum vooral vanwege de nabijheid en het gemak, en minder vanwege kwaliteit of onderscheidend vermogen. Ook voor bezoekers van buiten Barendrecht is de Middenbaan behoorlijk aantrekkelijk, maar dan vooral als het om specifieke functies gaat. Er is ruimte in de markt voor meer winkels voor dagelijkse boodschappen. Verder nodigt het winkelcentrum niet zo uit om er langer te verblijven.

Kansen

Er zijn ook kansen. De groei van horeca, de toenemende vraag naar wonen in het centrum en de mogelijkheid om het aanbod in kwaliteit te versterken bieden aanknopingspunten om het centrum aantrekkelijker en economisch sterker te maken.

De opgave ligt in het versterken van het aanbod, de openbare ruimte en de verbinding tussen verschillende delen van het centrum, ook al is de beschikbare ruimte beperkt. Ook het toevoegen van woningen en groen is een manier om het functioneren van het centrum te versterken.

 


Door: Afdeling communicatie gemeente Barendrecht